ÜREĞİL MAHALLESİ

AVDAN YERLEŞİMİ: Avdan Yerleşimi, Üreğil Köyünün kuzeybatısında Avdan Çayırı Mevkiindedir. Üreğil, Oğuz Boylarından biridir. Üreğir, Yüreğir, Yüregir olarak da anılmaktadır.

Yerleşim Bilgileri: Avdan (13) Yerleşimi yaklaşık 1km2’lik alanı kaplayan ve orman içinde kalmış bir Ören yeridir. Kesme bazalt taşlardan oluşan bir duvar kalıntısı ve sur kalıntısı olan yerleşim yerinde Bizans Döneminden kalma nekropolis alanı bulunmaktadır. Yerleşim alanında yapay bir göl ve kuyu su ihtiyacı için yapılmış olmalıdır. Yerleşim kaçak kazılarla,
inşaat için taş alınarak tahrip edilmektedir. Avdan Yerleşimi Koruma Kurulu Kararıyla 1999 yılında 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı olarak tescillenmiştir.
PINARCIK NEKROPOLÜ: Pınarcık Nekropolü, Üreğil Köyünün 1km güneyinde köy yolunun kenarındadır.

Nekropol Bilgileri: Pınarcık Nekropolü kaçak kazılarla ve tarım faaliyetleriyle bir hayli tahrip edilmiş bir mezarlıktır. Yüzey üzerinde insan kemikleri ve Klasik Çağlara ait seramik kırıntıları görülmektedir. Pınarcık Nekropolü Koruma Kurulu Kararıyla 1984 yılında 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı olarak tescillenmiştir.