OYMAAĞAÇ MAHALLESİ

KİLİSE MAĞARALARI: Kilise Mağaraları, Oymaağaç Köyü, Beypazarı-Tahirler Köyü yolunun 1,5km doğusunda İnler Tepesi mevkiindedir.

Mağara Bilgileri: Mağara girişleri yüksek olup, girişleri bir hayli zordur. Girişten sonra üç kat katlı bir mağara grubudur. Giriş katı tek bir mekân, merdivenle ulaşılan orta kat yine geniş bir mekân ve birbirine bağlı dört odadan, en üst kat ise, yine ana bir mekâna açılan kilise, bir oda ve su depolarından oluşmaktadır. Her katın mekânları vadiye açılan pencerelere sahiptir. Kilise Mağaraları Koruma Kurulu Kararıyla 2003yılında 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı olarak tescillenmiştir.

OYMAAĞAÇ HÖYÜK: Oymaağaç Höyük, Oymaağaç Köyündedir.

Höyük Bilgileri: Envanter Listesinde bulunan bu höyük hakkında bilgi verilmemiştir. Resimlerden görüldüğü kadarıyla kaçak kazılarla tahrip edilmiş bir höyüktür. Ayrıca höyük eteğinde sulama için ark açılmıştır. Çok yakınında bulunan höyüklere göre Oymaağaç Höyük İlk Tunç Çağı iskân görmüş olabilir. Bu bilgi sadece varsayımımızdır. Oymaağaç Höyük Koruma Kurulu Kararıyla 2011 yılında 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı olarak tescillenmiştir.
OYMAAĞAÇ DİKMEN HÖYÜK: Oymaağaç Dikmen Höyük, Oymaağaç Köyü, Akkaya- Dikmen yolunun 1km batısındadır.

Höyük Bilgileri: 1994 yılında Sachihiro Omura tarafından yapılan İç Anadolu yüzey araştırmaları kapsamında tespit edilen höyük İlk ve Orta Tunç Çağında iskân görmüştür. Höyük 134x156m boyutlarında ve 15m büyüklüğündedir. Oymaağaç Dikmen Höyük Koruma Kurulu Kararıyla 1995 yılında 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı olarak tescillenmiştir.