HIRKATEPE MAHALLESİ

HIRKATEPE HÖYÜK: Hırkatepe Höyük, Hırkatepe Köyünün girişinde Gündüzalp Türbesinin bulunduğu tepedir. Hıraktepe Köyünün eski adı Kırka / Hırka’dır.

Höyük Bilgileri: TAY veri tabanında Hırka Höyük olarak geçmektedir. Höyük üzerinde bulunan gaga ağızlı bir testi ile Tahsin Özgüç höyüğü tespit etmiştir. Sayın Özgüç testiyi Bakır Çağına tarihlendirmiştir. Başka bir bulgudan bahsedilmemiştir.
Höyüğün Tunç Çağında iskân gördüğü belirtilmektedir. Günümüzde höyük üzerinde Osmanlı’nın kurucusu Osman Gazi’nin dedesi, Ertuğrul Gazi’nin babası ve Hayme Ana’nın eşi olan Gündüzalp’in burada bir türbesi vardır. Etrafındaki mezarlarla birlikte höyük orijinalliğinden uzaklaşmıştır.

GAZİ GÜNGÜZALP TÜRBESİ: Gazi Gündüzalp Türbesi, Hırkatepe Köyünün girişindedir.

Gazi Gündüzalp Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu olan Osman Bey’in dedesi, Ertuğrul Gazi’nin babasıdır. Eşi Hayme Ana’dır. Türklerin Kayı boyundandır. Ertuğrul Gazi haricinde Sungurtekin, Gündoğdu ve Dündar adında üç oğlu daha vardır. Kayı Boyu Hazar etrafından yaklaşık 3.500 km yol kat ederek, Söğüt ve çevresine yerleşmiştir. Gazi Gündüzalp Hırkatepe Köyü civarındayken Rumların ani bir baskınıyla burada şehit düşmüştür. Mezarında 40 Kayı mensubu kişi bırakılmış ve hem mezara sahiplenmişler, hem de orayı yurt edinmişlerdir. Bu yüzden Kırka olarak anılan köyün adı zamanla Hırka(tepe) olarak değişmiştir.
Caber Kalesi yakınında bulunan Süleyman Şah mezarında da Gazi Gündüzalp’in medfun olduğu ikisinin aynı kişi olduğu da söylenmektedir. Türbe üzeri bir çatıyla kaplanmış, namaz kılmak için bir bölümü olan açık bir türbedir. Türbe öncelikle hayır duası için ziyaret edilmektedir. Köyün kurucusu, Osmanlı’nın dedesi olan Gazi Gündüzalp askere gidenler tarafından ziyaret edilir, gençler buradan dualarla uğurlanır. Ayrıca türbe yağmur duası içinde her yıl düzenli olarak ziyaret edilmektedir.