ACISU MAHALLESİ

GELİNKAYASI HÖYÜK: Gelinkayası Höyüğü, Acısu Köyü Gelinkayası Mevkiindedir. Ankara-Beypazarı Karayolundan Acısu yoluna saptıktan 2km sonra yolun sağındadır. T1 Tümülüsüne 100m mesafededir.

Gelinkayası Höyük
Gelinkayası Höyük Bilgileri ve Kazı Sonuçları: Anadolu Medeniyetleri Müzesi ekiplerince 2007 yılında T1 adıyla anılan tümülüsün bir kısmı kazılarak ortaya çıkarılmıştır. Buraya yakın olan başka bir yükselti üzerinde kaçak kazı sondajları tespit edilince bu alan da kazılmış ve buranın Tümülüs değil höyük olduğu tespit edilmiştir. Küçük bir höyük olan  gelinkayası höyüğünde mimari yapı katlarının altında bir mezar tespit edilmiştir. Höyükten bir testi ve balta ele geçirilmiştir. Höyük 12mt yüksekliğinde 175m çapındadır. İlk Tunç Çağına tarihlenen höyük Koruma Kurulu Kararıyla 2009 yılında 1.Derece Arkeolojik SİT Alanı olarak tescillenmiştir.

GELİNKAYASI TÜMÜLÜSÜ: Gelinkayası Tümülüsü, Acısu Köyü Gelinkayası Mevkiindedir. Ankara-Beypazarı Karayolundan Acısu yoluna saptıktan 2km sonra yolun sağındadır.

Gelinkayası T1 Tümülüsü
T1 Tümülüsü Bilgileri ve Kazı Sonuçları: Anadolu Medeniyetleri Müzesi ekiplerince 2007 yılında T1 adıyla anılan tümülüsün bir kısmı kazılarak ortaya çıkarılmıştır. Gelikayası mevkiinde bulunan Tümülüslerin kaçak kazılarla değişik tahribatlara uğradığı görülmüştür.
Yalnız T1 tümülüsünün mezar odasına ulaşıldığı görülünce burada kurtarma kazısı gerçekleştirilmiştir. 40x40 m ölçülerinde Roma Dönemine ait olmasına rağmen Galat Tipi bir Tümülüs olduğu tespit edilmiştir. Tümülüs buluntularına göre 200 yıllarından kalmadır. Çevrede sadece Tümülüsler bulunmamaktadır. Ayrıca başka bir mezar gruplarının tespitiyle bu alanın bir nekropolis olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. T1 Tümülüsü Koruma Kurulu Kararıyla 2006 yılında 1.Derece Arkeolojik SİT Alanı olarak tescillenmiştir.