Geri Duyurular / Detay

TÜRKİYE’DE İLK KEZ YEREL YÖNETİMLERİN TARIMDA MARKALAŞMASI ZİRVESİ YAPILDI.

03 Mart 2019

 

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen YÖNETİMLERİN TARIMDA MARKALAŞMASI ZİRVESİ 1 Mart 2019 tarihinde Ankara Neşat Ertaş Kültür Merkezinde geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Ak Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Arife Polat Düzgün, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, üreticiler, sektör yetkilileri, marka danışmanları, üniversite, yerel yönetim ve STK temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen zirveye olan ilgi konunun, ülkemiz için ne kadar acil ve kadar önemli olduğunun da bir göstergesi oldu.

Moderatörlüğü ve yöneticiliğini, tarım politikaları alanında çalışmaları olan Gıda Mühendisi Ahmet Yardımcı’nın yaptığı zirvenin sonuç bildirgesi; “Tarım politikalarımızın yeniden şekillendirilmesi ve tarımsal ürünlerimizin markalaşarak geleceğe aktarılması noktasında eylem birliği gerekliliği” ile tamamlandı.

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Sayın Prof. Dr. Nevzat Artık Gıda Güvenliği adlı sunumunda; Dünyada ve Türkiye’de gıda güvenliğinin tarım politikalarından ayrı düşünülemeyeceğinin altını çizdi.

Marka Danışmanı ve Coğrafi İşaretler Derneği Gn. Sekreteri Sayın Kemal Çifçi, Yerel Yönetimler ve Tarımda Markalaşma adlı sunumunda üretimin sorun olmaktan çıktığı pazarlama dünyasında tarımsal ürünlerimizin markalaşması için gerekli olan tek şeyin; irade, heyecan ve harekete geçme isteğimizin olduğunu; bu noktada coğrafi işaretli ürünlerimizin ihracatta itici bir güç olduğunu belirtti.

Sektör temsilcisi olarak zirveye katılan Sayın Ahmet Sucak ise; sorunların temelinde birlikte hareket etmenin ve kooperatifleşmenin zorlukları ve avantajlarını örnekleriyle anlattığı sunumuyla zirveye renk kattı.

Yerel yöneticileri temsilen zirveye katılan Beypazarı Belediye Başkanı Sayın Tuncer Kaplan ise; yerel yöneticilerin insiyatif almasının kentin kaderini nasıl değiştirdiğini Beypazarı örneği üstünden anlattığı sunumuyla izleyicilerin beğenisini kazandı.

Açılış konuşmasını yapan Ak Parti Ankara Milletvekili Sayın Prof. Dr. Arife Polat Düzgün ise; özetle tarımda markalaşmanın milli ve politika üstü bir konu olduğunu, bu alanda yapılacak tüm girişimlere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirttiler.

Zirvenin düzenlenmesinde önemli katkıları olan STK temsilcileri adına açıklama yapan Sayın Çetin Yalvaç ve Şaban Küçükdere ise; böyle bir organizasyona vesile olmalarının kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu belirterek, tüm katılımcılara ve paydaşlara teşekkür ettiler.

Kamuoyuna Saygıyla Duyrulur.

Ayrıntılı İletişim İçin:  Ahmet Yardımcı /Cep:0533 693 61 14